Refinancovat hypotéku lze až dva roky dopředu

 

Autor: Libor Vaníček

Vydáno: 21.11.2018

Patříte k lidem, kteří splácí hypotéku a s obavami nyní sledují, jak postupně rostou úrokové sazby nových úvěrů? Preferujete jistotu a chtěli byste omezit riziko spojené s případným dalším růstem úrokových sazeb? Chcete se dozvědět více o tom, jak refinancovat současné hypotéky až dva roky dopředu? Čtěte dál.

V letech 2016 a 2017 se úrokové sazby nově poskytovaných hypoték stabilně pohybovaly pod úrovní dvou procent. Takto nízké sazby motivovaly mnoho domácností k investici do nemovitostí, a to jak pro vlastní bytové potřeby, tak i jako investiční příležitost. V této době statistiky nově poskytnutých úvěrů pravidelně překonávaly své rekordy. Banky v těchto dvou letech poskytly více než 200 tisíc nových hypotečních úvěrů. V prvním pololetí tohoto roku k nim přibylo dalších téměř padesát tisíc.

Ekonomové se shodovali v názoru, že takto nízké úrokové sazby nemohou vydržet věčně, a bylo pouze otázkou času, kdy sazby začnou růst. Česká národní banka přistoupila k prvnímu zvýšení základních úrokových sazeb v srpnu 2017 a to z 0,05% na 0,25%. Tento krok následně ještě šestkrát zopakovala. Aktuální základní úroková sazby vyhlašovaná Českou národní bankou je nastavena na 1,75%. Přes tento růst sazeb převládá na trhu názor, že 1.75% nebude strop a ČNB bude v růstu úrokových sazeb pokračovat i v roce 2019.

V podstatě ve stejné době, kdy rostly sazby, začala Česká národní banka zavádět přísnější opatření pro poskytování hypoték. Banky jsou nyní povinné mnohem přísněji prověřovat schopnost žadatelů úvěr splatit. Důsledkem těchto dvou opatření je pozvolný růst úrokových sazeb nových hypoték, který můžeme sledovat prakticky po celý rok 2018.

Obáváte se růstu úrokových sazeb hypoték i v dalších měsících či letech? Chtěli byste si zajistit aktuálně nabízenou úrokovou sazbu, ale fixace vašeho úvěru ještě nenastala? Pak vás může potěšit, že u některých bank lze toto dojednat až 24 měsíců dopředu!

Jak fixace dopředu technicky probíhá

Samozřejmě procesně nejjednodušší je řešit novou fixaci s vaší současnou bankou. Ale ne všechny banky umožňují fixaci až dva roky dopředu. Zároveň vás může oslovit nabízená úroková sazba jiné než vaší banky. Tyto situace lze vyřešit. S novou bankou si dohodnete úvěrovou smlouvu, kterou nahradíte svoji současnou hypotéku. Novou smlouvu podepíšete již nyní s účinností od konce fixace vaší současné smlouvy.  Tento moment může nastat až za dva roky. Do katastru nemovitostí bude k vaší současné zástavě připsáno další zástavní právo. Původní zástava bude odstraněna po splacení současného úvěru úvěrem novým a k nemovitosti se pak bude vázat pouze jedna zástava.

Před tím, než se do takového refinancování úvěru pustíte, je vhodné si zjistit náklady s ním spojené. V některých případech mohou banky vyžadovat nové ocenění nemovitosti. Rovněž tak budou banky opět posuzovat vaši úveruschopnost, a to podle aktuálních pravidel.

Zároveň je třeba zvážit, na kolik let budete chtít nastavit novou fixaci úrokové sazby. Obecně platí, že čím delší je fixace, tím vyšší úrokovou sazbu banky vyžadují. Platíme za dlouhodobou jistotu a stabilitu. Rovněž je vhodné vzít v úvahu fakt, že pokud si předjednáváme smlouvu až dva roky dopředu s fixací např. na pět let, fixujete si sazbu prakticky na sedm let dopředu. Jak budou vypadat úrokové sazby v tomto horizontu nedokáže dnes nikdo zodpovědně určit.

Pokud se tedy obáváte dalšího růstu úrokových sazeb hypotečních úvěrů, může pro vás být fixace sazby až 24 měsíců dopředu vhodným řešením. Chcete se dozvědět více o této možnosti? Hypoteční odborníci, se kterými spolupracujeme, s vámi rádi projednají vaši situaci a možnosti. Svoji nezávislou poptávku po refinancování můžete zadat zcela zdarma zde.